DONALD TUSK CHCE S PETREM FIALOU PŘEDSTAVIT NOVÝ MIGRAČNÍ PLÁN
Polsku a České republice se nelíbí uzavření německých hranic
Na středečním společném zasedání české a polské vlády ministři diskutovali o společném postupu v oblasti migrace a o spolupráci v rámci Evropské unie. Premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci s polským protějškem Donaldem Tuskem zdůraznil, že „musíme být asertivnější v přístupu ke třetím zemím“. Tusk, který plánuje v sobotu představit dlouhodobou migrační strategii své země, se s Fialou shodl na potřebě udělat v otázce nelegální migrace více.
Negativní pohled na kontroly na hranicích
Fiala konstatoval, že Česko a Polsko mají „jasná a shodná stanoviska“ k problematice nelegální migrace a sdílejí podobně negativní pohled na zavádění dlouhodobých kontrol na vnitřních hranicích EU. „Zavádění dlouhodobých kontrol na vnitřních hranicích EU není dlouhodobým nástrojem pro řešení nelegální migrace,“ uvedl Fiala, a dodal, že takové opatření „logicky netěší podpoře občanů a směřuje proti ideji evropské integrace“.
Spolupráce při živelních pohromách
Premiéři také vzpomněli na nedávnou spolupráci při zvládání důsledků povodní. „Obě země chtějí nastavit ještě přímější formu komunikace při živelních pohromách,“ řekl Fiala. Tusk poděkoval českým pilotům vrtulníků, kteří pomáhali na polském území, a dodal: „To, co se společně snažíme dělat, jak bilaterálně, tak v Evropě, je nejlepší ukázka toho, jakým způsobem se dá budovat mezinárodní i mezistátní bezpečnost.“
Podpora Ukrajiny a ruská expanze
Dalšími společnými prioritami obou zemí jsou podpora napadené Ukrajiny a prevence ruské expanze v Evropě. „Jsme také země, které vědí, i na základě své historické zkušenosti, že nesmějí Rusku dovolit, aby se jakkoli expandovalo a rozšiřovalo svůj vliv směrem do Evropy,“ prohlásil Fiala. Obě země mají obdobné zájmy také v otázkách konkurenceschopnosti EU.
Dopravní infrastruktura a spolupráce
Fiala se dotkl i přeshraniční spolupráce a dopravní infrastruktury. V pátek se začne stavět poslední úsek dálnice D11, která propojí Česko a Polsko, a má být hotová do konce roku 2027.
Tradiční formát mezivládních konzultací
Setkání české a polské vlády proběhlo v tradičním formátu mezivládních konzultací, které se konají nezávisle na politických stranách, které momentálně vládnou v obou zemích. Fiala zdůraznil, že „ukazuje to hluboké přátelství mezi oběma zeměmi a velkou míru spolupráce mezi našimi sousedskými státy“. Aktuální setkání bylo nejrozsáhlejší dosud, s účastí 26 členů vlád obou zemí, což svědčí o zájmu o společná témata a potřebu je řešit společně.
Česká vláda pořádá pravidelná jednání také s ukrajinským či izraelským kabinetem. V případě Slovenska letos v březnu konání mezivládních konzultací pozastavila kvůli rozdílným názorům na klíčová témata zahraniční politiky, zejména ve vztahu k Ukrajině.
Španělsko žádá urychlení přerozdělování migrantů do dalších zemí EU
Španělský premiér Pedro Sánchez chce uspíšit začátek platnosti nového migračního paktu v Evropské unii na léto příštího roku. Podle agentur EFE a AFP to řekl při dnešní diskusi v parlamentu. Španělsko letos zaznamenává silný nárůst počtu přicházejících migrantů a vláda kvůli tomu čelí ostré kritice ze strany pravicové opozice. Vláda chce urychleně relokovat migranty do jiných států EU.
#Tusk #Fiala #migrace #Polsko #Česko #uzavření #hranice #vláda #EU #Polsko #kontrola #povodně #mezinárodní #pomoc #Ukajina #Rusko #expanze #doprava #spolupráce #Izrael #Španělsko #parlament
Zanechte komentář :