OD ÚNORA JIŽ ŽÁDNÁ RUSKÁ ROPA
Putin zakazuje vývoz ropy do zemí s cenovými stropy
Ruský prezident Putin zakázal vývoz ropy a ropných produktů zahraničním odběratelům, kteří dodržují cenový strop stanovený západem. Země G7, EU a Austrálie stanovily tento horní cenový limit pro ruskou ropu na začátku prosince. Omezení vstupuje v platnost začátkem února, Rusko nadále sníží produkci ropy.
Putin vydal #dekret zakazující prodej ropy
Ruský prezident Vladimir #Putin vydal dekret o zákazu prodeje ropy pro ty odběratele, kteří uplatňují cenový #strop uvalený západem na tuto surovinu. Dodávky ruské ropy a ropných produktů zahraničním společnostem a jednotlivcům jsou zakázány, pokud smlouvy
mají přímo nebo nepřímo zabudovaný mechanismus pro stanovení cenového stropu,
jak uvádí dokument zveřejněný v úterý v oficiální právní databázi Ruské #federace.
Zákaz se vztahuje na všechny fáze až po koncového uživatele,
uvádí dále dokument.
Od 1. února 2023 již žádná ruská #ropa
Putinovo #omezení vývozu ruské ropy začíná 1. února 2023. Zákaz ropných produktů má podle vyhlášky vstoupit v platnost k pozdějšímu datu, které určí ruská #vláda. Zákazy by měly platit minimálně do července 2023. Vyhláška neobsahuje seznam zemí, kde se ruská ropa a ruské ropné produkty nesmí prodávat. Naprostá většina zemí, které cenový strop zavedly, již své nákupy zastavila, což naznačuje, že dopad dekretu by mohl být zpočátku omezený.
Od 1. února by již dotčené země neměly mít možnost získávat ruskou ropu po moři. U ropných produktů, jako je #benzín a #nafta, by měla ruská vláda stanovit přesné datum, i když to nemůže být dříve než 1. února, jak uvádí dekret. Dekret je zatím platný do 1. července 2023.
#Trh čekal na reakci #Moskvy na cenový strop 60 dolarů za barel, který byl západem zaveden 5. prosince. Tehdy vstoupil v platnost limit Skupiny sedmi průmyslových zemí na vývoz ruské námořní ropy. Cenový strop znamená, že kdokoli, kdo chce mít přístup k základním západním službám (zejména pojištění), tak může učinit pouze v případě, že zaplatí 60 USD nebo méně. To má snížit ruský příjem při zachování dodávek ropy na světový trh. Cenovou hladinu je třeba kontrolovat každé dva měsíce. Jedná se o ropu dováženou tankery.
Cenový strop ztráty ruské #ekonomice nezpůsobí
Současná hranice 60 #dolarů nezpůsobí ztráty ruské ekonomice, rozpočtu ani energetickému sektoru, protože země v současnosti prodává svou ropu za podobné ceny, jak minulý týden uvedl prezident Ruské federace Putin. Nejdůležitější ruská odrůda ropy, Ural, se však v současnosti obchoduje hluboko pod mezinárodními referenčními hodnotami. Rusko bylo nedávno schopno prodávat jiné druhy ropy za cenu vyšší než 60 dolarů za barel. V Asii je cenový strop pro ruskou ropu stanovený zeměmi G7 ignorován.
Ruská #produkce ropy bude v následujícím roce dále klesat
Začátkem příštího roku by ruská produkce ropy mohla klesnout o 500 000 až 700 000 barelů denně, což je asi 5 až 6 procent současné produkce země, jak v pátek uvedl ruský vicepremiér Alexander Novak.
„Budeme se snažit najít společnou řeč s našimi partnery, abychom se takovým rizikům vyhnuli. Ale prozatím raději podstoupíme riziko snížení výroby, než abychom se drželi politiky prodeje v souladu s prahovou hodnotou,“
uvedl Novak.
Ruská denní těžba podle průmyslových údajů konzultovaných agenturou Bloomberg činila minulý měsíc v průměru 10,9 milionu barelů denně. To byla nejvyšší hodnota za posledních osm měsíců. Ruská těžba ropy se letos pravděpodobně zvýší na 535 milionů tun, jak uvedl ruský vicepremiér Alexander Novak. To se rovná asi 10,74 milionu barelů denně při použití poměru 7,33 barelů na tunu.
Zanechte komentář :