OBNOVITELNÉ ENERGIE NELZE DOSTATEČNĚ SKLADOVAT
Energetická krize: Energetické přechody drasticky zvyšují riziko výpadků elektrického proudu
Bez elektráren, které energii dodávají neustále (černé uhlí, lignit, jaderná energie, plynová energie), má Německo problém se jejím skladováním. Větrná a sluneční energie jsou totiž energie příliš nestálé. Celostátně je k dispozici skladovací kapacita pro obnovitelné energie celkem 40 gigawatthodin, což znamená, že by tyto zásoby vystačily pro Německo na 30 až 60 minut. Uvědomme si, že takto to platí i pro Českou republiku.
Energetická #transformace předpokládá postupné vyřazení uhelné #energie a #jaderné energie
#Politika sankcí vůči #Rusku má za cíl minimalizovat #závislost na #ruském #zemním #plynu. To znamená: Také je méně energie z plynových #elektráren. Suchá #léta a nízké hladiny nádrží ukazují, že energie z vodních elektráren také není spolehlivým zdrojem podpory. Většina #vozidel má přitom být v budoucnu provozována na elektrickou energii.
Obnovitelné energie a #doprava si nerozumí
#Německo potřebuje více elektřiny. Zelení a stále častěji také #FDP a Unie prosazují více solární a větrné energie. Expanze je ale drahá a pokrok pomalý. Existuje mnoho nápadů a technických možností skladování energie, které by překlenuly opakující se energetické #mezery obnovitelných energií, jako jsou přečerpávací elektrárny, úložiště vodíku nebo gigantické baterie. Ale všechny tyto metody a #technologie zatím fungovaly jen v malém měřítku.
Obnovitelné #energie nelze dostatečně skladovat
Jak nyní ZDF vysvětlila, je tu další zásadní problém: energie z větrné a solární energie nemůže být dostatečně skladována v síti, aby zásobovala průmyslovou zemi, jako je #Německo. To je ale nutné, protože sluneční energie a větrná #energie nejsou konstantní, ale závislé na počasí a denní době. V noci a v mlze není sluneční energie. A když není vítr, není energie z větrných turbín. Existuje mnoho nápadů a technických možností #skladování, které by překlenuly opakující se energetické mezery obnovitelných energií, jako jsou přečerpávací #elektrárny, úložiště #vodíku nebo gigantické baterie. Ale všechny tyto metody a techniky zatím fungovaly jen v malém měřítku. Je tedy jasné: S energetickým obratem a odstavením bezpečných zdrojů energie roste závislost na obnovitelných energiích a tím i nejistota v dodávkách. Nebezpečí výpadků elektrické #energie se výrazně zvyšuje.
Dlouhé výpadky proudu jsou pro domácnosti dost špatné
#Výpadky #elektřiny jsou ale katastrofální pro #průmysl, infrastrukturu a #nemocnice. Pouhé přerušení chladírenských řetězců pro potravinářský #průmysl by mělo obrovské negativní #důsledky. Většina železniční #dopravy také závisí na #elektrické síti. Nabízí se otázka: Jsou politici na takové scénáře připraveni? Pokud zvyšuje nebezpečí s očima dokořán, nemusí mít připravené vhodné plány? Odpovědi čiší zklamáním. S se současnou vládní politikou se Německo propadá stále hlouběji do #krize. A s ním se potápí i Česká republika.
To neznamená, že expanze a výzkum v oblasti obnovitelných energií jsou špatné
Naopak. Musíme zkoumat a vyvíjet se ve všech oblastech. Ale obejít se bez tradičních zdrojů energie a téměř je úplně vyřadit bude mít fatální následky.
Leave a Reply