KRITICKÉ HLASY DEFINOVÁNY JAKO NENÁVISTNÉ PROJEVY
EU pokračuje novým zákonem v kampani proti svobodě projevu
Kritické hlasy o vládě, cizincích a imigrační politice, koronavirových omezeních a některých kontroverzních rozhodnutích učiněných v jiných politických oblastech by EU měla sama o sobě definovat jako údajné nenávistné projevy. Ty by měly být zakázány na sociálních sítích.
EU zahájila nový legislativní #balíček, aby pokračovala ve své #kampani proti svobodě projevu. Tento balíček nazvaný #Zákon o digitálních službách (DSA) byl přijat přes noc, a to po dohodě mezi Evropskou Komisí a Evropským parlamentem, jak informuje Ekot ve švédském rádiu. Balíček vychází ze zprávy z roku 2020 o boji proti údajným „dezinformacím“ a „propagandě“, tedy kritice vlád EU a jejich politik, pokud se objeví v digitálních #médiích.
Podle zprávy představuje kombinace alternativních médií a sociálních médií hrozbu pro základní práva občanů EU.
Masivní šíření zpráv z různých zdrojů, které je obtížné ověřit, a rostoucí role sociálních médií a zpravodajských služeb poškozují základní práva občanů EU,
uvedl Evropský parlament ve své zprávě.
Podle zprávy je nová cenzurová legislativa nutná kvůli pravicovému extremismu
Zpráva dále uvádí, že „Evropský parlament odsuzuje #konspirační teorie“ zaměřené na diskreditaci EU a jejích aktivit a že například kritická #žurnalistika ohledně koronavirových omezení v zemích EU může v dlouhodobém horizontu vést k pravicovému #extremismu a #rasismu. V souvislosti s krizí Kovid-19 je zdůrazněno, že dezinformace a senzační mediální zprávy o pandemii údajně využívaly i krajně pravicové a #populistické #skupiny a politici k útokům na menšiny a přispívání k #protiimigrantské #rétorice, což vedlo k nárůstu případů #rasistické a xenofobní #nenávistné #propagandy a #diskriminace.
Bruselu jde o umlčení alternativní žurnalistiky
Nyní se plánuje větší #ochrana těch, kteří jsou u moci, a přísnější požadavky pro velké #IT giganty s cílem omezit šíření #alternativní žurnalistiky. Tak zní myšlenka nových pravidel hry na internetu, na kterých se 24. dubna večer dohodly Evropský parlament a zástupci členských států #EU. Cílem pravidel je odstranit z internetu takzvanou „nenávistnou propagandu“ a „#dezinformace“, tedy informace, které různými způsoby zpochybňují výkon moci v rámci EU a zejména v oblasti korony a #imigrace. Za zvláště důležitou je považována #ochrana žen u moci.
Ženy, které hrají veřejné role, včetně politiků, novinářek a aktivistek bojujících za práva žen a sexuálních menšin, se stále častěji stávají hlavním cílem kyberšikany a online násilí,
uvádí dále zpráva. Aby pomohla členským státům prosadit novou legislativu, EU zřídila nový orgán, „Evropskou observatoř digitálních médií“, aby pomohla orgánům a úřadům členských států identifikovat údajné dezinformace a takzvanou nenávistnou propagandu.
Zanechte komentář :