Komise EU, která není volena lidem, a v neposlední řadě ani její předseda, získává stále silnější roli v evropské bezpečnostní a zahraniční politice. Ukazuje to nová studie.
Ursula von der Leyenová a její podivné armádní zakázky
Ursula von der Leyenová rozhodně nebyla zvolena lidem do funkce předsedkyně Evropské komise, ale byla tam dosazena svou přítelkyní v lůně Merkelové, jednak aby Merkelová měla větší přístup k politice EU, jednak aby se v této zemi vyhnula trestnímu stíhání za podvodné protekce při zadávání zakázek německého Bundeswehru. Dnes je von der Leyenová, která byla do funkce vyzdvižena, nejsilnější předsedkyní Evropské Rady od dob Jacquese Delorse v 80. a 90. letech. Ukazuje to nová studie.
Pozadí krizí posledních let popisuje studie z univerzity v Malmö
Zahraniční a bezpečnostní politika je tradičně považována za oblast politiky členských států. V poslední době však Rada a další orgány EU koordinují své politiky v různých oblastech. Calle Håkansson z univerzity v Malmö vidí pozadí v krizích posledního desetiletí:
„Během kovidové krize byla přijata rozhodnutí o společném nákupu vakcín a společných půjčkách. Pak přišla prudká reakce na válku na Donbasu. Důležitým důvodem, proč byla tato rozhodnutí přijata, je podle mého názoru spíše geopolitická role Komise jako předvoje v rámci Unie.“
Ze studie vyzdvihuje dva příklady, kdy Komise převzala iniciativu: Prvním je politika sankcí vůči Rusku, kde Komise hrála mnohem větší roli při vypracovávání sankčních balíčků a jejich rychlém zavádění.
„Bylo zřejmé, že se EU poučila ze zákulisních tahanic o Krym v roce 2014, kdy vše probíhalo mnohem pomaleji.“
Druhý příklad se týká transatlantické koordinace v reakci na válku v Donbasu. Podle studie bylo zcela zřejmé, jak Bidenova administrativa oslovila von der Leyenovou a její nejbližší okolí a že společně vypracovali různé balíčky. Calle Håkansson vidí jako nejisté, zda Evropská komise bude mít i nadále tuto „vládní“ roli:
„V tuto chvíli se zdá, že to naznačuje, že role tohoto orgánu a zejména jeho předsedkyně bude i nadále posilována, osvědčila se. Není však jisté, zda si Parlament EU a další instituce přejí, aby tento přesun pravomocí byl trvalý.“
#politika #komise #EU #EK #Evropskákomise #bezpečnost #politika #Merkelová #sankce #Rusko, #globalismus #diktát #Ursula
Zanechte komentář :